Początki piłki nożnej w Olecku datują się na przełom lat 1945/1946. Wówczas to powstał pierwszy w Olecku klub sportowy – „Gwardia”, która posiadała jedną sekcję sportową piłkę nożną seniorów. Franciszek Pietrołaj, jeden z pierwszych mieszkańców wyzwolonego po wojnie Olecka, wspominał:
„Pierwszy historyczny mecz piłkarski rozegrano w piękną, słoneczną niedzielę 16 czerwca 1946 roku pomiędzy drużynami Gwardia Olecko i Gwardia Gołdap, drużynie opartej na żołnierzach gołdapskiej jednostki wojskowej. Był to początek piłki nożnej na tych ziemiach„.
Mecz wygrała Gwardia Gołdap 1:0. Zawodnikami z Olecka byli: Alfred Naumowicz, Zygmunt Roglis, Zygmunt Zawadzki, Franciszek Szuster, Tadeusz Wędkowski, Janusz Muster, Piotr Tomczyk, Józef Wojciechowski, Jan Pietrzak, Stanisław Wędkowski, Skowroński.
W 1949 roku powstał drugi klub z sekcją piłki nożnej „Spójnia”. Powołała ona następujące sekcje: piłka nożna (trampkarze, juniorzy i seniorzy), tenis stołowy, szachy, siatkóka i koszykówka, szczypiorniak jedenastoosobowy i lekkoatletyka, hokej, tenis ziemny i sekcja pięściarska.
Po raz pierwszy oleccy piłkarze uczestniczyli w zorganizowanych rozgrywkach w 1954 roku. Wówczas to „Spójnia” grała w B klasie z takimi drużynami: Spójnia Augustów, Gwardia Gołdap, LZS Szczuczyn, Budowlani Grajewo, Spójnia Ełk, LZS Prostki, Gwardia Łomża, Budowlani Łomża, Ogniwo Kolno.
W 1952 roku powstał trzeci klub sportowy z jedną sekcją – piłką nożną (trampkarze, juniorzy i seniorzy) „Budowlani”. Klub ten posiadał lepszych zawodników od dwóch pozostałych i zajmował wyższą lokatę w tabeli ligowej. Jednak, jak wspomina pan Franciszek Pietrołaj:
„Za sprawą Leona Mosiejki, po kolejnym meczu derbowym, wszyscy zawodnicy Budowlanych przeszli do Spójni. Była to pokerowa zagrywka Leona. Na te derby sprowadził pięciu zawodników z Budowlanych Suwałki oraz czterech zawodników z Białegostoku. Mecz wygrała Spójnia 5:0. Tym spotkaniem i wynikiem Leon Mosiejko pogrążył całkowicie zespół Budowlanych.”
Spójnia odnosiła coraz większe sukcesy. Prezesem Klubu był Leonard Mosiejko, który posiadał wręcz dyktatorską władzę i nikt nie miał prawa sprzeciwu. To jego zasługą były sukcesy, jakie odnosił Klub. Sport w Olecku w latach pięćdziesiątych stał na bardzo dobrym poziomie. Na walnym zebraniu w 1958 roku Leonard Mosiejko zaproponował zmianę nazwy klubu na Czarni.